Drodzy Diecezjanie,

Z wiarą w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne oraz z nadzieją chrześcijańską żegnamy umiłowanego przez kapłanów i wiernych Biskupa Tadeusza Józefa Zawistowskiego, który w dniu 1 czerwca 2015 r. odszedł do Domu Ojca.

Podsumowując Jego 42-letnią posługę pasterską należy podkreślić, że oprócz duchowych walorów jak głęboka wiara, rozmodlenie, pokora czy szacunek dla każdego człowieka oraz pogoda ducha, Biskup Tadeusz był doskonałym kaznodzieją głoszącym płomienne kazania o miłości do Ojczyzny, o międzyludzkiej zgodzie, o wojennych perypetiach polskich partyzantów czy problemach Wschodu.

Biskup Tadeusz zachwycał ogromną wiedzą historyczną, oczytaniem, podejściem do życia, pokorą, trzeźwym spojrzeniem na trudną ojczyźnianą rzeczywistość i cierpliwość w chorobie. Temat pokoju zapadł tak głęboko w sercu Biskupa Tadeusza, że umieścił go w swoim biskupim zawołaniu: „Laus Deo – pax hominibus” (Chwała Bogu – pokój ludziom).

Dziękując Bogu za gorliwą, ofiarną i pełną oddania posługę pasterską oraz za świadectwo kapłańskiego życia Biskupa Tadeusza, polecam Zmarłego Pasterza Bożemu Miłosierdziu i proszę Księży, Siostry i Braci Zakonnych, Alumnów i wszystkich wiernych Diecezji Łomżyńskiej o modlitwę, by Bóg przyjął Go do grona Świętych Pasterzy.

Łomża, dnia 1 czerwca 2015 r.

N. 96/P/2015

+Janusz Stepnowski

Biskup Łomżyńsk

Komunikat dotyczący przebiegu uroczystości pogrzebowych

śp. Biskupa Pomocniczego Seniora Tadeusza Józefa Zawistowskiego

Czwartek – 4 czerwca br.

kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży (Pl. Papieża Jana Pawła II)

godz. 16.00 – 22.00 – czuwanie ruchów i stowarzyszeń oraz osób życia konsekrowanego przy trumnie śp. biskupa T. Zawistowskiego,

godz. 19.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Piątek – 5 czerwca br.

Kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży (Pl. Papieża Jana Pawła II)

godz. 8.30 - 10.15 – czuwanie przy trumnie zmarłego biskupa

godz. 10.30 – eksporta z kościoła przyseminaryjnego do Katedry Łomżyńskiej

godz. 11.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego w Katedrze Łomżyńskiej.

Po Mszy św. przewiezienie trumny do parafii rodzinnej w Sztabinie (Diecezja Ełcka)

godz. 16.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura w kościele parafialnym w Sztabinie. Po Mszy św. złożenie trumny na cmentarzu parafialnym.

Na stronie internetowej Radia Nadzieja dostępna jest prezentacja multimedialna na temat życia śp. biskupa Tadeusza Zawistowskiego. Można z niej skorzystać w parafiach, grupach formacyjnych czy podczas katechezy szkolnej.

Łomża, dnia 2 czerwca 2015 r.

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny