cropped 2014 11 29 19.31.01a2

Od 1988 roku w USA oraz na zachodzie Europy październik jest miesiącem pamięci dzieci zmarłych, a 17 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego (Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day). Amerykanie zakładają wtedy różowo-błękitne wstążeczki, zapalają znicze, składają kwiaty w kościołach, szpitalach i na cmentarzach, wyrażając w ten sposób solidarność z osieroconymi rodzicami. Obchody tego szczególnego dnia zaingurowane zostały przez Amerykankę, Robyn Bear, która – doświadczając tragedii sześciokrotnego poronienia (jedno z jej dzieci zmarło właśnie 17 października) – uznała, że rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, ale też ludzie, którzy nie doświadczyli takiej tragedii osobiście, potrzebują dnia, który mógłby być poświęcony najmłodszym zmarłym.

Wszystko po to, aby pamięć o dzieciach, które odeszły – w wyniku poronienia, ale także przedwczesnego porodu, zmarłych zaraz po narodzinach czy też w wyniku chorób oraz na skutek wypadków – trwała zawsze. Robyn Bear po stracie dzieci nie otrzymała należytej pomocy i wsparcia ani w szpitalu, ani ze strony rodziny. Dlatego październik jest też miesiącem, w którym liczne organizacje i stowarzyszenia wskazują na szereg istotnych problemów związanych z sytuacją rodziców po utracie dziecka – prawną, emocjonalną, ale także społeczną.

W Polsce wzmianka o Dniu Dziecka Utraconego pojawiła się po raz pierwszy w 2004 roku, kiedy powstała Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych. Od tamtej pory październikowe Msześw. i spotkania odbywają się w całej Polsce.

Pamiętajmy o naszej modlitwie oraz wsparciu duchowym osób które utraciły swoje pociechy. W naszej parafii w dniu 17 pazdziernika w sobotę o godzinie 10 odbędzie się pogrzeb Dzieci Utraconych na który zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. Pochowanych zostanie 18 dzieci , prochy z urną Dzieci Utraconych po Mszy Świętej zostaną złożone na cmentarzu w Grajewie w pomniku Dzieci Utraconych. Dziekujemy Dyrekcji naszego Szpitala w Grajewie , Dyrekcji MOPS-u , zakładowi pogrzebowemu Państwa Kamińskich za pomoc w zorganizowaniu tego pogrzebu . Po Mszy Świetej będzie można przejechać autobusem na cmentarz w kondukcie żałobnym , dziekujemy Państwu Kamińskim za bezpłatne udostępnienie tego autokaru.