aaaa1Od roku 2004, dzień 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego, a który w naszej parafii obchodzimy od 3 lat. Również w tym roku, w przeddzień obchodów tego Dnia, tj. 14 października o godz. 10.00, w naszej parafii spotkaliśmy się na Mszy św., aby pożegnać 13 dzieci, które przedwcześnie zakończyły swoje ziemskie życie. Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof, który zwracając się do rodziców i krewnych tych dzieci oraz zebranych na tej Eucharystii wiernych przypomniał w homilii, że: Idea Dnia Dziecka Utraconego jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka. Wskazał także, że: Tragedia utraty dziecka każdego roku w Polsce dotyka wiele rodzin. Średnio 40 tys. kobiet rocznie przeżywa poronienie, 2 tys. dzieci rodzi się martwych, kolejne 5 tys. nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków. Powiedział także, że: Śmierć dziecka - bez względu na przyczynę czy jego wiek - jest wydarzeniem, które zostawia na osieroconych rodzicach ślad na całe życie. Ból rodziców po stracie dziecka trudno porównywać z jakimkolwiek innym ludzkim doświadczeniem. Jak powiedział kaznodzieja: Jakkolwiek wielkie byłby to ból i cierpienie, to człowiek nigdy nie pozostaje sam wobec tego cierpienia. Bóg, Jezus Chrystus, który doświadczył męki i umarł na krzyżu za każdego człowieka zaprasza, byśmy przede wszystkim u Niego szukali pokrzepienia w tym, czego w życiu doznajemy, że On obiecuje dać siłę do znoszenia trudności jakich doświadczamy żyjąc na ziemi. Nie cofnie czasu ani go nie przyspieszy, jednak daje nadzieję. Ta nadzieja wypływa z faktu, że dla chrześcijanina śmierć nie oznacza ostatecznego końca. Życie doczesne jest pielgrzymką do domu Ojca. Dla jednych jest ono trwającą latami wędrówką, dla innych – jak dla tych dzieci - zaledwie krótką podróżą. To Bóg jest Panem życia i śmierci. Stawianie pytania „dlaczego” pozostaje dla nas często bez odpowiedzi, świadczy o naszej ludzkiej bezradności wobec śmierci. W obliczu cierpienia, którego doświadczamy możemy jednak zaufać, że dla Boga ważny jest każdy człowiek, pragnie on zbawienia wszystkich ludzi. Dlatego współczesna teologia idzie w kierunku, by postulować nadzieję zbawienia tychże dzieci. Ks. Krzysztof pocieszając rodziców powiedział również, że: dzisiejszy pogrzeb ich dziecka jest wydarzeniem ułatwiającym przeżycie żalu i dlatego również polskie prawo daje możliwość rodzicom do pochowania swego dziecka bez względu na wiek lub czas trwania ciąży. A odnosząc się do miejsca na cmentarzu, do Grobu Dzieci Utraconych, w którym złożona zostanie urna, z prochami tych 13 dzieci, powiedział: Grób jest miejscem pozwalającym zachować pamięć o zmarłym, miejscem świadczącym o jego realnym życiu i śmierci, bez względu na to ile ta osoba żyła, bo właśnie przy tym grobie możemy się pomodlić, zapalić znicz czy złożyć kwiat.

Swoje rozważania, ks. Krzysztof zakończył modlitwą:

aaaa2Jezu, Ty mówiłeś proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie. Jesteś jedynym Zbawicielem i Dawcą łaski, przywracasz nam życie Boże i zapewniasz życie wieczne mocą swego odkupienia. Twemu miłosierdziu, posłuszni słowom: nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do Mnie, polecamy naszą córkę i naszego syna. Prosimy też, utwierdź nasze przekonanie, że dziecko, które opłakujemy, ogarnie ojcowska miłość Boga Stwórcy. aaaa4Amen.